ORFEUS V PODSVĚTÍ (Jacques Offenbach) - premiéra 7.4.2017

Opereta o čtyřech dějstvích, libreto Hector Crémieux a Ludovic Halévy, překlad dialogů Ivo Osolsobě, překlad zpěvních čísel Emanuel Punčochář, úprava pro školní instrumentální soubor Svatopluk Kůrka, verze pro Pražskou konzervatoř.

Jacques Offenbach bývá považován za zakladatele operetního žánru. Narodil se jako Jakob Eberst v Kolíně nad Rýnem 20. června 1819. Již jako chlapec projevoval velké hudební nadání, které jeho otec, učitel hudby, zpěvák v židovské synagoze a příležitostný muzikant, podporoval. Jakob již v šesti letech hrál na housle a později na violoncello. Se sourozenci Juliem a Isabellou vystupují v triu při nejrůznějších příležitostech. V roce 1834 odchází studovat na pařížskou konzervatoř a v té době si mění jméno z Jakoba Ebersta na Jacquese Offenbacha. Na konzervatoři dlouho nevydrží a živí se jako hráč na violoncello v pařížských divadelních orchestrech. Jeho přítel, skladatel Friedrich von Flotow, jej uvádí do pařížských salónů. Po několika marných pokusech získává v roce 1855 vlastní malé divadlo na Elyzejských polích, které dostává název Bouffes-Parisiens, které bylo otevřeno 5. července 1855 Offenbachovým dílkem Dva slepci. Toto datum je považováno za zrod operetního žánru. První Offenbachovou celovečerní operetou je Orfeus v podsvětí, poprvé uvedený s obrovským úspěchem 21. října 1858 v Paříži. Úspěšná novinka se rychle šíří celou Evropou. 17. března 1860 je Orfeus v podsvětí uveden v Carlově divadle ve Vídni, kde založil operetní horečku, která zachvátila všechny vídeňské skladatele, kteří začli psát operety, především F. v. Suppého, který již 24. listopadu téhož roku uvádí svou jednoaktovku Penzionát. Následují další díla, např. Krásná Galathea a Lehká kavalerie, operety začnou úspěšně psát i Karl Millöcker a Johann Strauss.
Jacques Offenbach napsal přes 140 jevištních děl, z nichž známe nepatrný zlomek. Své dílo korunoval nedokončenou operou Hoffmannovy povídky, která poprvé zazněla po skladatelově smrti (zemřel 5. října 1880 v Paříži) 10. února 1881 v pařížské Opéra-Comique. Z jeho operet, které se uvádějí na našich jevištích, jsou nejznámější Krásná Helena, Modrovous, Pařížský život, Velkovévodkyně z Gerolsteinu, Perikola, Trebizondská princezna, Bandité a Madame Favart. Offenbach ve svých dílech ironicky nastavoval kritické zrcadlo společnosti své doby. Protože mnohé nešvary stále přetrvávají, jsou jeho díla aktuální i dnes. Školní verzí Orfea v podsvětí navazujeme nejen na předchozí úspěšnou inscenaci Lehárovy Veselé vdovy, která byla uvedena s malým orchestrem v koncertním sále školy, ale i na inscenace Noci v Benátkách, Žebravého studenta, Polské krve a Mam´zelle Nitouche, které studentům otevřely kouzelný svět operety a kde dostali první pěvecké, herecké i taneční příležitosti. A uvědomili si, že ona „lehká múza“ je interpretačně zatraceně těžká.

Režie: Zbyněk Brabec
Hudební nastudování: Václav Loskot
Spolupráce na hudebním nastudování a dirigent: Alena Jelínková
Pohybová spolupráce: Ivan Krob
Výtvarná spolupráce: Josef Jelínek a Klára Sedlo

Orfeus v podsvětí

Hrají:

Orfeus: David Ullrich / Raman Hasymau
Eurydika: Zuzana Kopřivová / Marie Schmidtová
Aristeus – Pluto: Vladimír John / Ondřej Benek
Jupiter: Václav Dlask / Jakub Ošmera
Veřejné mínění: Marie Svobodová / Kristýna Šorsáková / Yanina Ulasavets
John Styx: Michal Demeter / Václav Dlask
Cupido: Tereza Králová / Hana Tomášová
Merkur: Lukáš Sidorják
Diana: Anna Novotná / Anna Petrtylová
Juno: Šárka Stejskalová / Světlana Thierlová
Venuše: Karolína Grebeníčková / Nikol Turoňová
Minerva: Michaela Kofláková / Monika Machovičová

Spoluúčinkují:
prof. Václav Loskot (klavír), Jonáš Kolomý (1. housle), Anna Poulová (2. housle), Jakub Šandera (viola), Sutthida Thongnopratana (violoncello), Jakub Amcha (kontrabas), Veronika Závorová (flétna), Eliška Dvořáková (hoboj), Adrián Polák (klarinet), Dorota Šimonová (1. lesní roh), Veronika Gloserová (2. lesní roh)

Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí
Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí
Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí Orfeus v podsvětí

Pražská konzervatoř    Facebook    Praha       Norské fondy

webmaster: Jakub Šafr